Windows 7 obsługiwał interakcję dotykiem, jednak nie sprawdził się na tabletach. Czy uda się Windows 8? Tak, jeśli aplikacje będą odpowiednio zaprojektowane. Microsoft, by pomóc programistów, publikuje na swoim blogu informacje o możliwościach systemu Windows 8. Microsoft upublicznił oczekujące na przyznanie patenty na gesty dotykowe, które wykonuje się poza powierzchnią ekranu, na krawędziach tabletu oraz na wielu ekranach. Jeśli firmie z Redmond się powiedzie, nowe gesty będą obsługiwane przez system Windows 8. Z patentów wynika, że możemy doczekać się systemów wieloekranowych, zbudowanych z zespołu ekranów dotykowych. Same gesty nie są rewolucyjne („tapnięcie”, uszczypnięcie, przerzucanie stron itp.), ale możliwość rozpoznawania ich na dwóch powierzchniach dotykowych jednocześnie pozwoli na obsługę zupełnie nowych urządzeń. I zapewne nie skończy się na zwykłym tablecie składanym z dwóch części. Ciekawostką są gesty „krawędziowe”, które, jak nazwa wskazuje, wykonuje się na krawędzi ekranu. Dotyczy to urządzeń dotykowych, w których ramka wokół ekranu jest przedłużeniem powierzchni czułej na dotyk.

W praktyce oznacza to, że jeśli tablet z systemem Windows 8będzie miał taką właśnie ramkę, będzie można nim sterować poprzez gesty wykonywane jedną ręką na krawędzi, lub na przykład kciukami obu dłoni po przeciwnych stronach tabletu. Mając do dyspozycji system wieloekranowy można pokusić się o konstrukcję urządzenia o niemal dowolnym kształcie, lub zespół urządzeo, które można ze sobą w jakiś sposób łączyd, aby uzyskać większą powierzchnię operacyjną.

Microsoft chce, by użytkownik i programista nie czuli się skrępowani brakiem możliwości dowolnej interakcji z systemem. Dlatego zaimplementował zaawansowaną obsługę gestów w Windows 8, dzięki czemu możemy dane czynności wykonać znacznie szybciej, niż wykonując je tradycyjnie.
To właśnie dlatego Microsoft wymaga od producentów tabletów z Windows 8 ekranu dotykowego obsługującego nie mniej, niż pięć punktów równoczesnego dotyku. System będzie też można zainstalować na urządzeniach starszej generacji, jednak nowy sprzęt musi spełnić minimalne wymagania Microsoftu. Na starszych tabletach ze starszymi ekranami dotykowymi będzie uruchomiony dodatkowy, 20-pikeslowy bufor, dzięki czemu będą działać gesty zaczynające się od krawędzi ekranu. Oznacza to jednak, że aplikacje nie będą mogły mieć w tych dwudziestu pikselach przy krawędzi żadnego elementu interfejsu innego, niż systemowy.

Microsoft zaznacza, że niektóre stare ekrany dotykowe mają problem z rozróżnieniem ruchu palcem po ekranie od pojedynczego dotknięcia: Windows będzie próbował temu zaradzić nie wykonując żadnej czynności, by wymusić na użytkowniku wolniejszy, precyzyjniejszy ruch, co ma pozwolić uniknąć „nieobliczalności” systemu. Microsoft twierdzi, że chodzi o „bardzo stare i rzadko występujące na rynku tablety”, dodając, że komputery certyfikowane jako zgodne z Windows 8będą musiały przejść rygorystyczne testy jakościowe, by uniknąć wpadek znanych z poprzednich generacji Windows.

/źródło: microsoft.com i chip.pl/
SoftwareStudio Sp. z o.o.