Aby móc zarządzać programistami, trzeba najpierw zrozumieć, w jaki sposób ich praca różni się od innych zawodów.Programista, aby stworzyć dobre rozwiązanie, potrzebuje mieć wszystkie potrzebne mu informacje do realizacji projektu i trochę czasu, aby „wyśnić” rozwiązanie. Jeśli problem jest złożony, przygotowanie do rozwiązania zabiera czas. Wymagana jest koncentracja, zebranie w myślach wszystkich ważnych fragmentów i strzępów informacji. Dopiero wtedy można przystąpić do stworzenia rozwiązania, które połączy wszystkie cele jemu stawiane. Jednak proces ten wymaga czasu i spokoju.

Niektórzy uważają, że ludzie powinni być wielozadaniowi, ale to nie jest prawdą. Wielozadaniowe są komputery. Praca programisty jest zadaniem jednozadaniowym. Bierzesz jeden problem naraz i go rozwiązujesz. Bierzesz kolejny i robisz z nim dokładnie to samo. Jeśli każesz programiście podnieść problem, potrzymać, odłożyć, wziąć kolejny, potrzymać, odłożyć, wziąć jeszcze jeden, bo jest coś pilniejszego i liczysz na wysoką wydajność, to się mylisz. W takiej sytuacji marnuje się dużo czasu.

Najbardziej ekonomiczna i oszczędna. To najważniejsza różnica między zarządzaniem innymi zespołami, a zespołami programistów, chociaż przedstawiciele niektórych innych zawodów mogą powiedzieć, że ich praca wygląda zupełnie tak samo i będą oni mieli rację.

Przekazywanie zadań do realizacji nie polega jedynie na zleceniu tego, co jest do zrobienia. Oprócz tego musisz przekazać programiście możliwość działania w ramach jego kompetencji. Każdy programista, którego zapytasz, będzie w stanie przytoczyć Ci sytuację, w której zarządzający za bardzo ingerował w jego kompetencje.